ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Za nami kolejne zmagania siłowe

Za nami kolejne zmagania siłowe


Za nami kolejne zmagania siłowe

W dniach 8-9 marca z udziałem 16 polskich klubów sportowych w hali sportowej ZMGE w Żywcu odbyły się XVI Ogólnopolskie Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i V Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc klasycznym. W piątkowe popołudnie powitaliśmy pierwszych zawodników z IKS Warszawa. Właściwa sportowa część zawodów miała miejsce w sobotę. Piątek był dniem zakwaterowania i aklimatyzacji. Po odprawie technicznej uczestnicy zasiedli do integracyjnej kolacji, a po niej udali się na spoczynek.

W sobotę o godz. 10.00 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny, Burmistrz Żywca Antoni Szlagor, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Jan Wroński, Hubert Maślanka w imieniu Poseł na Sejm RP Mirosławy Nykiel i Stanisław Handerek Prezes Stowarzyszenia dokonali aktu otwarcia zawodów życząc wszystkim zawodnikom sportowej rywalizacji i miłych wrażeń. Do udziału w zawodach dopuszczono 112 zawodniczek i zawodników tym 41 zawodników niepełnosprawnych zrzeszonych w klubach sportowych: IKS Warszawa, Start Tarnów, Start Katowice, Start Wrocław, Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, UKS Pover Kuźnik Chorzów, PMKS Rybak Władysławowo, Klub Team Wrocław, KS Tęcza Społem Kielce, KS Eugen Knurów, SCP Wrocław, TKKF Azory Kraków, LZS Klub Sportowy Olszanka, Sekcja Sportów Siłowych Siemianowice Śląskie, Wiking Starachowice, Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, oraz zawodnicy niezrzeszeni. W XVI Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kobiety rywalizowały w kategorii Open, a mężczyźni w dwóch grupach podzielonych na kategorie wagowe od 49kg do 107+kg. Zmagania rozpoczęły kobiety. Rywalizację zawodniczek niepełnosprawnych wygrała po raz kolejny Magdalena Konior – zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy, a pojedynek zawodniczek pełnosprawnych – Agnieszka Tuczykont z KS Tęcza – Społem Kielce.

Po popisowym starcie kobiet wyciskanie sztangi rozpoczęła pierwsza grupa mężczyzn niepełnosprawnych do 72 kg. w której zwyciężył Artur Lis ze Startu Tarnów. Druga grupa to zawodnicy w kat. wag. od 72 kg. do 107+. Start drugiej grupy rozpoczęli zawodnicy w kat. wagowej 80 kg. Kolejne kategorie to coraz większe obciążenia dokładane na sztangę. W tej grupie najlepszym zawodnikiem został Dawid Lange – zawodnik Stowarzyszenia Eurobeskidy. Po zawodnikach niepełnosprawnych do zmagań z ciężarami przystąpili zawodnicy pełnosprawni do 72 kg. W tej grupie zwyciężył Rafał Witt ze Startu Katowice. Druga grupa pełnosprawnych zawodników do + 107 kg. to już prawdziwi siłacze i tu wyciśnięto najwięcej kilogramów. Zwyciężył Adam Łaskawski z UKS Pover Kuźnik Chorzów. O klasyfikacji końcowej decydowała suma punktów przeprowadzona wg. Punktacji IPC. Równocześnie rozegrane zostały V Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. W klasyfikacji Najlepszą zawodniczką w kat. Open została Agnieszka Tuczykont z KS Tęcza – Społem Kielce, II miejsce – Jadwiga Radwańska z TKkF Azory Kraków, III miejsce – Klaudia Nowak z UKS Pover Kuźnik Chorzów. W klasyfikacji Najlepszym zawodnikiem w kat. Open został Adamłaskawski zUKS Pover Kuźnik Chorzów, II miejsce-Robert Wiejas z KS Tęcza -Społem Kielce, III miejsce – Przemysław Kluk ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. W zawodach uczestniczyli zawodnicy, reprezentanci klubów sportowych z ważną licencją zawodnika PZKFiTS. Zawodnicy klasyfikowani byli w kat. Junior, Senior, Weteran(mężczyźni, kobiety) w wieku 16 do + 65 lat według formuły Wilk’sa. Zacięta rywalizacja zakończyła się dopiero wieczorem.

Po zakończeniu zawodów nastąpiło długo oczekiwane ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców zawodów. Nagrody wręczali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, Prezes Zarządu KSSE Janusz Michałek,  Zastępca Dyrektor ZUS w Bielsku-Białej Marcin Tomecki, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Rafał Kandziora. W czasie trwania zawodów obecni byli również: Przemysław Drabek wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej i Maks Pryga Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Stanisława Szweda.

XVI Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i V Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym okazały się wielki świętem sportu. Zawody po raz kolejny udowodniły, że niepełnosprawność nie wyklucza uprawiania wybranej dyscypliny sportowej, a staje się nawet sposobem na życie, czego dowodem była rywalizacja na dwóch pomostach zawodników pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że spędzony razem czas pozostanie na długo w pamięci zawodników. Wszystkim, którym leży na sercu rozwój tej dyscypliny sportowej zachęcamy do współpracy, aby dalej można było organizować tak wspaniałe integracyjne imprezy sportowe.

Puchary ufundowali:

  • Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w MRPiPS dla najlepszego zawodnika z powiatu żywieckiego.

  • Andrzej Kalata Starosta żywiecki dla zwycięzców V Otwartych Integracyjnych Mistrzostw Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym

  • Antoni Szlagor dla najlepszego zawodnika z Żywca, którym został Marcin Biegun

  • Kazimierz Matuszny Poseł na Sejm RP – dla Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy za organizację zawodów i promocję powiatu żywieckiego.

Dofinasowano ze środków:
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sponsor Główny:
Węglokoks Kraj
Partner:
Powiat Żywiecki
Partner:
Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego
Partner:
PGE Energia Odnawialna
Organizator:
Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy

Sponsorzy:

ABC Profesjonalne Narzędzia
Kowalczyk
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Beskid Żywiec
Handerek

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie i obsługa techniczna, obsługa medyczna, a nad całością i końcowymi wynikami sędzia Główny – Eugeniusz Mehlich, oraz biuro zawodów. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział, sportową rywalizację i wysokie wyniki, życząc bicia swoich rekordów życiowych.

Wyniki


strzałka do góry